Кредитно-банківські організації перед тим, як видати кредит своєму клієнту, проводять перевірку його кредитної історії. Потенційний позичальник із дуже поганою кредитною історією суттєво знижує свої шанси отримати новий кредит.

Що таке кредитна історія і чому вона така важлива

Кредитна історія – це така собі «комора», в якій записані всі фінансові транзакції клієнта за раніше оформленими ним кредитами. Ця інформація зберігається у спеціалізованій організації, що називається Бюро Кредитних Історій. Таких БКІ в Україні кілька, кожне БКІ працює зі своєю базою даних, яка формується кредитно-фінансовими організаціями.

Банкіри та фінансисти передають у БКІ всі відомості про видані ними кредити та про виконання позичальниками їх кредитних зобов’язань. Якщо позичальник часто бере кредити і вчасно їх погашає, його кредитна історія буде ідеальною. Якщо ж позичальник не сумлінно погашає взяті ним кредити, його кредитна історія буде поганою. З кредитної історії розраховується кредитний рейтинг позичальника. Середній кредитний рейтинг коливається у діапазоні 300-400. Чим він вищий, тим більше довіри до клієнта. До позичальника з кредитним рейтингом понад 700 банків «вишиковуються в чергу», щоб надати йому свій кредит. І, навпаки, позичальник із кредитним рейтингом нижче 300, швидше за все, не отримає кредит у банку.

Кредитна історія в МФО

Мікрофінансові організації також перевіряють кредитну історію клієнта, але при цьому висувають не такі жорсткі вимоги. Тому позичальник, якому відмовили у банківському кредиті, може спробувати оформити кредит у МФО. Якщо у нього не сильно зіпсована кредитна історія, він має реальні шанси отримати мікрокредит, можливо, на персональних умовах.

Більше того, критерії перевірки кредитної історії відрізняються у різних МФО. Тому, отримавши відмову в кредитуванні однієї МФО, клієнт може отримати кредит в інший МФО. Найбільш лояльно до своїх клієнтів ставляться нові МФО, які нещодавно вийшли на кредитно-фінансовий ринок, і намагаються всіма можливими способами закріпитися на ньому, кредитуючи, в тому числі, проблемних клієнтів, від яких відмовилися «старожили».

Як можна покращити кредитну історію

Погану кредитну історію можна виправити. Зробити це нескладно – треба брати невеликі кредити та вчасно їх повертати. У міру зростання числа таких вчасно погашених кредитів покращуватиметься і кредитна історія клієнта, відповідно, зростатиме його кредитний рейтинг.

Треба враховувати ще таку важливу обставину, що кредитна історія зберігається протягом останніх кількох років (до 10 років). Тому всі «давні гріхи» клієнта з часом «кануть у лету», що автоматично покращить його кредитний рейтинг.